51 posto građana Hrvatske osjeća bol svaki tjedan, a 18 posto svakodnevno: bol u leđima češća od glavobolje
Svaka peta osoba u Hrvatskoj suočava se s boli gotovo svakodnevno, njih 51 % na tjednoj razini, a ona ih ometa u obavljanju svakodnevnih aktivnosti – od brige o obitelji preko posla pa do važnih životnih događaja. Među najugroženijima su osobe u dobi od 51 do 60 godina. Dio je to rezultata istraživanja Indeks boli u Hrvatskoj koje je u listopadu prošle godine provela agencija Ipsos u Hrvatskoj za farmaceutsku kompaniju Krka-Farma, a u suradnji s Hrvatskim društvom za liječenje boli. Cilj istraživanja je utvrditi iskustva građana s različitim vrstama boli i liječenju te utjecaj boli na kvalitetu života.
Narušeno raspoloženje i sreća, a 92 % hrvatskih građana bol ometa u svakodnevnim aktivnostima
Kada je u pitanju vrsta i mjesto boli, u posljednjih godinu dana ispitanike, njih 74 %, mučila je bol u leđima, 60 % glavobolja, a 40 % je osjetilo mišićnu bol. Bol je nešto manje prisutna u zglobovima, grlu, a nešto više od četvrtine ispitanica prijavljuje bol vezanu uz menstruaciju. Upitani o najčešćoj vrsti boli, građani u Hrvatskoj ističu bol u leđima (40 %), glavobolju (22 %) i bol u zglobovima (8 %). Rezultati ovog istraživanja sugeriraju da se Hrvati rijetko suočavaju s grloboljom i zuboboljom.
Bol koju ispitanici osjećaju, u većini slučajeva, traje nekoliko sati. U slučajevima kada bol traje dulje od tri mjeseca, najčešće se radi o bolovima u zglobovima i ekstremitetima. No, magnitudu i obuhvatnost boli možda najzornije prikazuju podaci o tome kako različite vrste boli utječu na kvalitetu života hrvatskih građana. Tako 92 % ispitanika ističe da bol utječe na njihovu sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Najveći broj (43 %) navodi da je taj utjecaj umjeren, dok njih gotovo petina osjeća snažan utjecaj.
Bol negativno utječe na raspoloženje i društvene aktivnosti (92 %), ali i na sreću te uživanje u životu (88%). Važno je istaknuti da četvrtina ispitanika u ovom istraživanju navodi ovaj negativan utjecaj boli, u oba segmenta, na tjednoj razini.
Bol značajno narušava mentalno zdravlje, a 41 % ispitanika se zbog boli nije bilo u stanju brinuti o obitelji
Upravo zbog boli, 64 % ispitanika u ovom istraživanju propustilo je važne životne događaje. Gotovo polovica osoba s tim se suočila u proteklih godinu dana. U takvim su situacijama osjetili umjereno intenzivne emocije (84%), a od osjećaja najviše prevladavaju razočaranost (31 %), bezvoljnost (29 %), tuga (27 %) i stres (25 %).
Uz ove podatke o korelaciji boli, propuštanja važnih životnih događaja i negativnih emocija, ovo istraživanje pokazalo je i da se bol značajno odražava na mentalnu dobrobit osoba. Čak 72 % ispitanika prijavljuje da bol utječe na njihovo mentalno zdravlje. Konkretno, kod 47 % osoba povećava razdražljivost, kod 31% uzrokuje dodatni stres, dok njih 15 %, odnosno 10 % navodi da im pojava boli uzrokuje poremećaje raspoloženja kao što su anksioznost i depresija.
Koliko bol može biti sveobuhvatna oslikava i podatak da se 41 % ljudi u posljednjih godinu dana suočilo sa situacijom u kojoj ih bol sprječava da se brinu o obitelji, a rezultati sugeriraju da nezanemarivo utječe i na sposobnost obavljanja profesionalnih obveza. Više od petine hrvatskih građana zbog boli neke vrste na tjednoj razini ne može se baviti poslom, a samo 18% ističe da to nikad nije slučaj.
Indeks boli u Hrvatskoj je pokazao i nezanemariv utjecaj tehnologije na bol, pri čemu 85 % ispitanika prijavljuje bol uzrokovanu korištenjem tehnologije. Trećina ispitanika takvu bol osjeća na tjednoj bazi, dok se nekoliko puta mjesečno javlja kod njih 19 %, barem jednom mjesečno kod 7 %, a nekoliko puta godišnje kod 17 % ispitanika.
Kronična bol narušava život, ali edukacija i podrška mogu napraviti razliku
Istraživanje o boli i utjecaju boli na kvalitetu života hrvatskih građana komentirao je izv. prof. prim. dr. sc. Ivan Radoš, specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja te predsjednik Hrvatskog društva za liječenje boli.
"Kronična bol nije samo fizičko stanje, već i značajan teret za mentalno zdravlje, radnu produktivnost i obiteljski život. Istraživanje nam ukazuje na visoku prevalenciju kronične boli, ali i na zabrinjavajući podatak da samo mali broj pacijenata traži stručnu pomoć. Za početak nepotrebno trpe bol. Zbog neodgovarajućeg liječenja zatim ta bol vrlo brzo može prijeći u neuropatsku bol koju je naposljetku mnogo teže liječiti", istaknuo je profesor Radoš. "Kako bi se javnost senzibilizirala na važnost liječenja boli i shvatila da bol ne treba trpjeti, među stanovništvom treba više pričati o mehanizmima nastanka boli i liječenju boli", dodao je, naglašavajući važnost podrške i podizanja svijesti o ovom sveobuhvatnom problemu.
Upravo su podizanje svijesti o boli i podrška temelj Krkinog projekta Bez pauze u okviru kojeg je provedeno ovo prvo nacionalno istraživanje o boli.
"Indeks boli u Hrvatskoj pokazuje da bol narušava kvalitetu života i ometa svakodnevicu. Zato nam je cilj projektom Bez pauze (osim kada je ti želiš) usmjeriti fokus s neizbježnih pauza koje nameće bol na osnaživanje pojedinaca da biraju pauze koje ih inspiriraju i obogaćuju. Želimo potaknuti ljude da žive punim plućima, ne dopuštajući boli da im diktira tempo. Na kanalima Bez pauze na Facebooku i Instagramu približavamo ovu filozofiju korisnicima kroz stručne savjete, stvarne priče i inspirativne sadržaje", istaknula je dr. dent. med. Lovorka Tonsa Ljuba, voditeljica terapeutskog područja u Krka-Farmi.
Za više informacija o provedenom istraživanju, analiza i stručnih savjeta za nošenje s boli posjetite web stranicu Nalgesin.hr.
O istraživanju indeks boli u Hrvatskoj:
Kvantitativno istraživanje o iskustvu i nošenju s boli u listopadu 2024. za KRKA-FARMU d.o.o. provela je agencija za istraživanje tržišta Ipsos, na reprezentativnom uzorku od 605 ispitanika starijih od 18 godina s prebivalištem na području Republike Hrvatske. Metoda: CAWI (Computer Assisted Web Interviewing) samoispunjavanje preko online Ipsos platforme. U formiranju upitnika sudjelovao je i izv. prof. prim. dr. sc. Ivan Radoš, dr. med., predsjednik Hrvatskog društva za liječenje boli.
O projektu Bez pauze
Bol nas prisiljava na neželjene pauze, no moderni život ne staje zbog boli – i ne bismo trebali ni mi. Nalgesin omogućava da uzmemo pauzu pod vlastitim uvjetima. Kampanja Bez pauze (osim kada je ti želiš) mijenja razgovor o boli: fokusiramo se na pauze koje biramo sami – one koje nas obogaćuju, inspiriraju i osnažuju. Posjetite web stranicu Nalgesin.hr i posjetite kanale kampanje Bez pauze na Facebooku i Instagramu.
O Nalgesinu
Nalgesin je lijek iz skupine nesteroidnih protuupalnih lijekova. Navedeni lijekovi ublažavaju bol, temperaturu i imaju protuupalno djelovanje. Nalgesin djeluje na različite vrste boli. Na tržište ga stavlja tvrtka KRKA-FARMA d.o.o. Jedini je lijek na hrvatskom tržištu koji sadrži naproksen kao djelatnu tvar. Prednosti koje Nalgesin donosi potrošačima su brz početak djelovanja* i dugotrajan učinak. Ove prednosti lijeka osigurat će brzo ublažavanje boli i učinak koji traje do 12 sati. Dugo djelovanje lijeka omogućit će jednostavniju primjenu lijeka što znači da ćete s jednom dozom moći odraditi cijeli radni dan ili se tijekom noći odmoriti od boli i pripremi za sljedeći dan. Kliničke studije pokazale su da naproksen ima najniži rizik za nastanak kardiovaskularnih nuspojava iz skupine nesteroidnih antireumatika (NSAR)** što je posebno važno za bolesnike s povećanim kardiovaskularnim rizikom (npr. kardiovaskularni bolesnici, osobe sa šećernom bolesti, pretili, pušači).***
Plaćeni oglas o lijeku.
Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika
*Sevelius H et al. Bioavailability of Naproxen Sodium and Its Relationship to Clinical Analgesic Effects. Br J Clin Pharmacol 1980; 10: 259–63
**McGettigan P, Henry D. (2011) Cardiovascular Risk with Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs: Systematic Review of Population-Based Controlled Observational Studies. PLoS Med 8 (9): e1001098.
***Erhardt L et al. Comprehensive cardiovascular risk management – what does it mean in practice? Vasc Health Risk Manag 2007;3(5):587-603.
O kompaniji KRKA-FARMA d.o.o.
KRKA-FARMA d.o.o. je farmaceutska kompanija koja je u Hrvatskoj prisutna od 1960-ih godina. Krka u Hrvatskoj dio je globalne Krka grupe koja posluje u više od 70 zemalja diljem svijeta na čelu sa matičnom tvrtkom Krka, d. d., Novo mesto osnovanom prije više od 70 godina. Krka je u samom vrhu globalne generičke farmaceutske industrije proizvodeći kvalitetne, sigurne i učinkovite proizvode koji su rezultat znanja i ulaganja u razvoj i inovacije. Krkinim lijekovima svakodnevno se liječi više od 100 milijuna pacijenata diljem svijeta. Grupa Krka zapošljava skoro 13.000 stručnih in predanih zaposlenika, od toga je više od 200 zaposleno u KRKA-FARMI d.o.o.. Svojim znanjem i vještinama osiguravaju kontinuiran rast i razvoj tvrtke. Godine 2001. Krka je izgradila suvremeni distribucijsko-proizvodni centar u Jastrebarskom u blizini Zagreba.
U središtu Krkinog djelovanja je zdravlje. Kontinuirano ispunjava svoju misiju Živjeti zdrav život tako što nudi velik raspon visokokvalitetnih, sigurnih, učinkovitih i cjenovno pristupačnih farmaceutskih proizvoda na recept, bezreceptnih proizvoda te proizvoda za zdravlje životinja. Proizvodeći lijekove za liječenje bolesti kardiovaskularnog, respiratornog, gastrointestinalnog, središnjeg živčanog i urinarnog sustava, te lijekove za liječenje boli, Krka pridonosi boljoj kvaliteti života svakog pojedinca. Zadovoljstvo bolesnika Krkina je misija od razvoja proizvoda do dana kad dođu u ruke pacijenata. Kvaliteti lijekova doprinosi i vertikalno integrirani poslovni model proizvodnje, koji omogućuje Krki kontrolu nad svim proizvodnim procesima, počevši od proizvodnje aktivne supstance pa sve do distribucije gotovog lijeka na tržište. Krka svojim iskustvom, inovacijskim sposobnostima te poštivanjem i odgovornošću prema svim živim bićima i okolišu stvara nadu i gradi povjerenje.