Kako prepoznati pasivnog agresivca?
Pasivnu agresiju mnogi smatraju civiliziranijom od otvorenog sukoba, a može se primijeniti u dobre i loše svrhe. Njome se može poslužiti netko kome je nanesena nepravda, kao i onaj tko želi nauditi nedužnom. Donosimo ti neke od razloga zbog kojih se pojedinci služe pasivnom agresijom:
Tiho izražavanje ljutnje
U modernom zapadnjačkom društvu otvoreno izražavanje ljutnje smatra se neciviliziranim pa se djecu odmalena uči da se suzdržavaju od bijesnih ispada. Međutim, suzdržavanje ne uklanja ljutnju, nego je samo odijeva u novo ruho. Mrštenje, mrki pogledi, ignoriranje, odgađanje, sabotiranje i tiho gunđanje uspješno prenose poruku onome tko je meta pasivne agresije.
Izbjegavanje obaveza
Pasivna agresija pruža mogućnost izbjegavanja obaveza. Muž nema volje žrtvovati subotu za popravljanje cijevi, ali nema hrabrosti to otvoreno reći supruzi koja ga je upozorila na kvar. Umjesto toga, on obeća da će to napraviti, a onda izmišlja niz izlika da odgodi obavljanje posla ili se žali da je preopterećen. I to su oblici pasivne agresije.
Način osvete
Pasivna agresija nije samo spretan način izražavanja ljutnje, već i pogodan način osvete, jer obuhvaća paletu postupaka s kojima je moguće nekome neprimjetno nauditi. Primjerice, Lana se osjeća izrabljivana i nedovoljno cijenjena u uredu pa uzima trodnevno bolovanje u vrijeme kad istječe rok za dovršenje važnog projekta. Odjel ne uspijeva dovršiti projekt na vrijeme, a uprava okrivljava rukovoditelja i uskraćuje mu planirano promaknuće. Počiniteljica pasivne agresije izvela je osvetu na neprimjetan i nekažnjiv način, osim ako joj ne dokažu da je bolovanje bilo neopravdano.
Manipulacija drugima
Pasivna agresija je moćno sredstvo manipulacije. Povlačenjem iz otvorene komunikacije, sabotiranjem tuđeg uspjeha, izbjegavanjem obaveza i prikazivanjem sebe kao žrtve, osobe koje su pasivno agresivne pletu mrežu u koju se njihovi protivnici često hvataju. Okolina se osjeća bespomoćnom pred njima, jer ih je teško za nešto proglasiti krivima. Budući da ne uključuju uvrede, udarce i razbijanje, njihovi postupci prolaze "ispod radara" i ne izlažu se riziku od sankcija.
Nenasilna samoobrana
Pasivna agresija nije nužno nemoralna, jer može poslužiti i radi samoobrane od zlostavljača u radnoj sredini, ali i u školi i obitelji. Ona je dobro rješenje za one kojima se ne bi isplatilo ni otvoreno suočavanje, niti povlačenje. Iako pasivna agresija smanjuje rizik od fizičkog sukoba, ona usporava ili čak sprječava razrješenje problema. Ako ne postoji opasnost od nasilnog okršaja, otvoreno i konstruktivno izražavanje negodovanja moglo bi biti isplativije za obje strane.
Ako ne znaš kako reći ne, možda ti ovaj članak pomogne.