Jednostavan trik kojim brže možete naučiti bilo koju novu vještinu
Da biste se poboljšali vježbom, morate više puta izvršavati zadatak, a istovremeno primati povratne informacije kako biste znali radite li ga ispravno ili ne. Međutim, prema jednoj studiji istraživača s Instituta za neuroznanost Sveučilišta u Oregonu, proces učenja možete ubrzati dodavanjem trećeg elementa vježbanju i povratnim informacijama: pasivnog izlaganja. Dobra je vijest da pasivno izlaganje zahtijeva minimalan napor.
"Aktivno učenje zahtijeva i ulaganje truda u izvršavanje zadatka i pristup povratnim informacijama o izvedbi zadatka“, objasnili su autori studije. "S druge strane, pasivno izlaganje senzornim podražajima relativno je bez napora i ne zahtijeva povratne informacije o izvedbi."
Kako brže usvojiti nove vještine?
Ako učite svirati blues na gitari, slušajte puno blues glazbe tijekom dana. Ako učite kuhati, neka vam cijeli dan na TV-u bude upaljen program o kuhanju kako biste upili neke sjajne kulinarske savjete. Učite vrtlariti? Gledajte floru i faunu u svom susjedstvu ili često posjećujte lokalni botanički vrt. Ako učite novi jezik, gledajte puno televizijskih emisija i filmova na jeziku koji učite. Znanstvenici dodaju da je učenje slušanjem posebno korisno, stoga slušajte puno audioknjiga ili podcasta o temi o kojoj učite.
Što je pasivna izloženost?
Istraživači su otkrili ogromne prednosti pasivne izloženosti nakon što su proveli studiju s grupom miševa. Dresirali su ih da pronađu vodu, koristeći razne zvukove kako bi dali pozitivne ili negativne povratne informacije. Neki su miševi bili pasivno izloženi tim zvukovima kada nisu tražili vodu. Oni koji su iskusili ovu dodatnu pasivnu izloženost i aktivni trening naučili su brže pronaći vodu.
"Naši rezultati sugeriraju da se kod miševa i ljudi određeni prag performansi može postići s relativno manje napora kombiniranjem pasivne izloženosti s niskim naporom i aktivnim treningom", rekao je James Murray, neuroznanstvenik koji je vodio studiju, za University of Oregon News. "Ovaj uvid mogao bi biti koristan ljudima koji uče instrument ili drugi jezik, iako će biti potrebno više istraživanja kako bi se bolje razumjelo kako se to odnosi na složenije zadatke i kako optimizirati rasporede treninga koji kombiniraju pasivnu izloženost s aktivnim treningom."
Jedini nedostatak ove studije bio je taj što je provedena na miševima, a ne na ljudima. Međutim, nedavne studije na ljudima pronašle su slične rezultate, primjerice u sportu. Ako vizualizirate sebe da ste izvrsni u nekom sportu ili mentalno uvježbavate rutinu treninga, to može pozitivno utjecati na vaše stvarne performanse. To još jednom pokazuje da je, kada je u pitanju usvajanje nove vještine, izloženost ključna.