6 zabluda o stidnim dlačicama s kojima treba raskrstiti
Mit prvi: Pubične dlake štite od spolno prenosivih bolesti
Istina: Zapravo je suprotno jer pubične dlake prije mogu biti rasadnik bakterija. Mnoge žene pogrešno pretpostavljaju da ih stidne dlake štite od dobivanja genitalnih bradavica i spolno prenosivih bolesti koje se dobivaju fizičkim kontaktom. "Stidne dlake nisu dovoljne za zaštitu od spolno prenosivih bolesti", kaže dr. Sejal Shah, dermatologinja iz New Yorka. "U stvari, one mogu doprinijeti njihovu razvoju. Rezultati studije rađene u Kini pokazali su da je HPV prisutan u muškim stidnim dlakama mogao prijeći na njihovu partnericu", pojasnila je dermatologinja.
Mit drugi: Stidne dlake smanjuju seksualno zadovoljstvo
Istina: ovo ovisi o ukusima partnera. Mnogi smatraju da dlačice predstavljaju svojevrsnu zaštitnu foliju prilikom dodira kože o kožu. Istina je da gola koža u genitalnom području omogućuje jači podražaj, ali to nije svima potrebno.
Mit: Boja kose i boja stidnih dlačica se podudaraju
Istina: Iako je to jedna od najstarijih zabluda, prava istina je da boja stidnih dlačica odgovara boji obrva.
Mit: Puno dlaka tamo dolje djeluje kao afrodizijak
Istina: To ovisi o ukusu partnera, ali činjenica je da su pubične dlake pune feromona pa je logično da djeluju afrodizijački. "Lojne žlijezde luče tvari koje su na početku bez mirisa, ali kada se pomiješaju s bakterijama koje se nalaze na kosi ili koži proizvode miris koji se zove feromon.Osoba ima više feromona što ima više dlaka iz jednostavnog razloga što na njima ima više bakterija.Osobe osjetljive na miris mogu biti privučene njime", kaže dr. Sejal Shah.
Mit: Stidne dlake nikad ne prestaju rasti
Istina: Stidne dlake rastu do određenog nivoa i onda opadaju i rastu nove. Duljina varira, ali uglavnom su duge oko jedan cm. S godinama stidne dlake mogu postati tanje, osobito nakon menopauze, jednako kao i kosa postaju manje guste i finije strukture.
Mit: Ako imaš osjetljivu kožu ne bi se trebala brijati "tamo dolje"
Istina: možda je dovoljno samo promijeniti pristup uklanjanju dlačica. Uvijek je potrebno koristiti pjenu ili kremu za brijanje jer tako ne dolazi do oštećenja kože pa ni bakterije ne dobivaju priliku da stvore one male neugodne i neugledne prištiće na koži. Također valja razmisliti o depilaciji voskom ili laserskom uklanjanju dlaka.