3 recepta za domaći maslac za zanoktice
Njeguj zanoktice hranjivim uljima
Zanoktice su zapravo mrtvo meso oko nokta i iako mislimo da ničemu ne služi, ono štiti nokat i kožu na noktu od infekcija. Zanoktice se smatraju upalnim procesom kod korijena nokta koji se manifestira razvlačenjem i pucanjem nježne i tanke kožice oko nokta, a ponekad se stvaraju i ranice. Osim zbog suhoće kože, zanoktice mogu nastati i uslijed nepravilnog i nestručnog manikiranja, kod učestalog korištenja agresivnih lakova za nokte i acetona koji dodatno isušuje kožu ili čak nedostatka vitamina i minerala u tijelu, primjerice željeza i kalcija.
'Važno je reći da što više trgamo kožicu, to je veća vjerojatnost da će se ponovno stvoriti. Tijekom cijele godine savjetujem njegu ruku i noktiju vlažnim kremama i hranjivim uljima u sticku. Kada se zanoktice pojave, najbolje ih je omekšati u mlakoj vodi i nježno potisnuti prema korijenu nokta, ali nikako nemoj koristiti agresiju i trgati ih, kako se upalni proces ne bi pogoršao. Ako, ipak dođe do jače upale, krvarenja ili gnojenja svakako posjeti kozmetičara. Kozmetičar će pravilno očistiti i dezinficirati područje oko nokta, a tretman koji svakako preporučujem obaviti u kozmetičkom salonu je parafinska kupka', savjetuje Zdenka Bošnjak iz Beauty Centra Zdenka.
3 domaća maslaca za njegu zanoktica
Kokos lavanda maslac
2 žlice kokosova ulja pomiješaj s kapi eteričnog ulja lavande i dobit ćeš mirisni maslac za zanoktice. Kokosovo ulje njegovat će zanoktice, a ulje lavande dezinficirat će ih i kako ne bi došlo do upala.
Aloe maslac
Pomiješaj jednu žlicu aloe vera gela s jednom žlicom kokosova ulja i dobila si fini maslac. Aloe vera smanjit će sitne ranice na zanokticama i ubrzat njihovo zacjeljivanje.
Za što još možeš koristiti kokosovo ulje doznaj ovdje.
Maslina i shea maslac
Recept za maslac za zanoktice od shea maslaca i maslinova ulja potraži u videu.