Obični vs. tekući sapun za ruke

Većina ljudi koristi tekući sapun te je tako običan toaletni sapun polako otišao u prošlost. No, sigurno si se barem jednom zapitala koji sapun je bolji i čisti li ruke tekući sapun učinkovitije od klasičnog sapuna. Stoga smo odlučili provjeriti koja je razlika između tekućeg i običnog sapuna, a s obzirom na strukturu tekućeg sapuna dali smo mu malu prednost. S time da treba imati na umu da je sapun važan dio higijene, stoga je bolji ikakav nego nikakav
Vidi originalni članak

Klasičan (običan) sapun napravljen je od prirodnih tvari

Ovu vrstu sapuna često nazivamo samo običan toaletni sapun, a njegova struktura je čvrsta, glatka i sjajna. Uglavnom se proizvode od prirodnih materijala, a njihova osnova su životinjske masnoće (goveđi i ovčji loj) te ulja poput primjerice ulja palminih koštica i kokosovog ulja. Uz osnovu se dodaje različito bilje poput ekstrakta lavande, kamilice, nevena ili maslina. Mogu sadržavati i dodatak bijelog voska, lanolinskog alkohola ili bisabolola. Njihov učinak na kožu je izuzeto blag, za razliku od onih sapuna koji sadrže laurinsku te kaprilnu i oleinsku kiselinu, a koje mogu iziritirati kožu. Dodavanjem različitih tvari osnovi sapuna dobivaju se sapuni poput antibakterijskih, dječjih sapuna, sapuna za piling, sapuna za masu kožu i medicinskih sapuna. Obični sapuni najčešće imaju pH vrijednost 9, dok je pH vrijednost naše kože kreće se oko 5,5.

Tekući sapun ima pH vrijednost sličniju koži

Nosi ovaj naziv zbog svoje stukture, ali se i sam sastav ovih sapuna razlikuje od običnog toaletnog sapuna. Njihova proizvodnja i korištenje su danas mnogo zastupljeniji od običnih sapuna. Njihov sastav uključuje smjesu sintetičkih tenzida, površinskih aktivnih tvari koje na sebe vežu vodu. Zovu se i sindeti jer se ustvari radi o sintetičkim proizvodima, bez tvari prirodnog podrijetla. Tekući sapuni koji sadrže samo sintetičke tenzide, dakle nemaju nikakve životinjske ili biljne tvari u sastavu, nazivaju se i "sapuni bez sapuna". Tekućim sapunima mogu se dodati i prirodne ili sintetičke boje te mirisi bilja, a za razliku od običnih sapuna u njihovom sastavu se vrlo često mogu naći mirisi voća. Vrlo lako se otapaju u vodi, a njihova pH vrijednost je niža nego kod običnih sapuna i bliža pH vrijednosti kože zbog čega ih ona bolje podnosi. Kod tekućih sapuna pH vrijednost tekućih sapuna je oko 6 te im zbog pH vrijednosti lakše topivosti dajemo malu prednost u odnosu na obične sapune.

Prije kupovine, obrati pozornost na deklaracije

U svakom slučaju je prilikom kupovine sapun važno čitati deklaracije kako bi odabrala onaj koji najbolje odgovara namjeni i tipu kože. Na deklaraciji su navedeni i sastojci dodani osnovi sapuna, a uglavnom služe stvaranju određene boje ili mirisa, a u nekom slučaju boljoj namjeni kao što je slučaj kod dječjih ili medicinskih sapuna. Važno je obratiti pozornost i na rok trajanja jer primjerice ekološki ili bio sapuni često imaju kraći rok trajanja jer ne sadrže konzervanse pa njihov rok može biti manji od 6 mjeseci.

Nauči kako sama možeš napraviti sapun!

Posjeti missZDRAVA.hr