Sunburn art - opasan trend sunčanja!

Novi "modni trend" koji se proširio na društvenim mrežama vjerojatno je najgori u povijesti. Razlog tomu leži u činjenici što može uzrokovati karcinom kože. Koncept "umjetnosti prženja suncem" (engl. sunburn art) podrazumijeva stvaranje crteža na koži nanošenjem kreme za sunčanje samo na one dijelove koji trebaju ostati blijedi. Kad ostatak kože pocrveni, crtež postaje vidljiv
Vidi originalni članak

Pročitaj specijal ''Moje sunčano ljeto uz Avon''.

Osim nanošenja kreme prema željenom uzorku, crte se mogu "povlačiti" tako da se određeni dijelovi ili potezi kože prekriju ljepljivom trakom ili komadima tkanine. Ostatak površine izlaže se suncu tako da dobije boju te da neosunčani dijelovi stvore željenu sliku - apstrakciju, cvijet, životinju, ljudsko lice ili bilo što drugo.

Klikni za vodič kroz pravilno sunčanje.

"Umjetnost" uništavanja kože

''Sunburn umjetnici" hvale se svojim djelima na društvenim mrežama, a izdaleka slike izgledaju kao privremene tetovaže, ali se od njih razlikuju po svrbežu, ljuštenju, plikovima i opasnosti od karcinoma kože.

Iako neki nalaze zabavu u stvaranju crteža uz pomoć sunca, sunburn art podrazumijeva i namjerno izlaganje većine površine kože štetnom ultraljubičastom zračenju. Sunce na nezaštićenoj koži uzrokuje trajno oštećenje DNK, ubrzano starenje te povećava rizik od karcinoma kože. Izrada pet ili više slika prženjem kože suncem povećava rizik od nastanka melanoma za čak 80% , upozoravaju dermatolozi.

Ukoliko imaš silnu želju napraviti crtež koji izgleda kao sunburn art, učini to bez sunčanja: upotrijebi sprej ili kremu za tamnjenje kože i "preskoči" one dijelove koji trebaju ostati blijedi.

Pročitaj je li sunčanje u toplesu opasno.

Ni zaštitna krema nije jamstvo

Dermatolozi upozoravaju da je karcinom kože češći među bijelcima koji ne poduzimaju adekvatne mjere zaštite. Osobe svjetlije puti sa kožom koja brzo izgori, madežima, pjegicama i povijest karcinoma kože u obitelji faktori su koji povećavaju rizik od nastanka ove bolesti.

Da bi se zaštitila, redovito nanesi kremu za sunčanje širokog spektra sa zaštitnim faktorom od 30 na više na sve izložene dijelove kože.  Nanesi zaštitne proizvode 15-30 minuta prije izlaganja suncu, kako bi tvoja koža bila spremna i pravilno zaštićena te ponovno nanesi zaštitu svaka 2-3 sata. No, ne možeš biti potpuno sigurna ni ako se namažeš kremom s visokim faktorom. Neki od onih koji se zbog kreme osjećaju neranjivim provedu previše vremena na suncu pa upiju više UV zraka nego što bi upili da su se sunčali kraće bez zaštite.

Pročitaj više o alergiji na sunce.

Posjeti missZDRAVA.hr