Zamke pilinga i maski iz kućne radinosti
Oprezno s pilingom
Osnovno pravilo zdrave kože je njeno redovito čišćenje, a mnogi stručnjaci preporučuju da se jednom tjednom napravi i piling. Međutim, Jadranka Marković savjetnica za prirodnu kozmetiku kaže da piling i nije uvijek najbolje rješenje:
'Gledano s holističke strane njege kože, piling nije preporučljiv iz razloga što u potpunosti guli zaštitni sloj kože. Zaštitni, površinski sloj kože služi zaštiti dubljih slojeva kože od nečistoće, mikročestica, mikroorganizama, UV zračenja. Nakon pilinga na površini ostaje "mlađi" sloj kože koji je sjajniji i svježiji, ali i ranjiviji te se događa puno veća propusnost kože za čestice iz okoline. Također, konstantno guljenje kože nameće koži ubrzaniji tempo diobe stanica što ju kroz duži period dodatno iscrpljuje.
Mudriji način je korištenje kreme za čišćenje (Dr.Hauschka) koja sadrži mljeveni badem i utapkavanjem otvara pore i omogućuje disanje kože, a prilikom umivanja lagano uklanja odumrle stanice, ali samo one za koje je koža već napravila zamjenu, a ne cijeli zaštitni sloj.'
Upitna učinkovitost maski
Osim svakodnevne njege hidratantnim kremama, kožu lica je povremeno potrebno dodatno nahraniti hranljivim maskama. Pobornice prirodne njege zato često pribjegavaju i pravljenju maski od svježeg voća i povrća, ali Jadranka Marković objašnjava da su maske iz kućne radinosti više ritual za "gušt" nego što su učinkovite: 'Koža nije probavni organ, odnosno nema mehanizme za probavljanje hrane.
Veća se učinkovitost postiže konzumiranjem hrane, dakle iznutra. Dok je za lice bolje da se stavljaju maske od prirodnih, organskih sastojaka, ali obrađene tako da ih koža može maksimalno iskoristiti.'
Pročitaj kako spriječiti dehidraciju kože na portalu Budi.IN