Osjetljiva koža: što možeš učiniti?
Problemi s osjetljivom kožom mogu se javiti zbog hormonalnih poremećaja tijekom nekog perioda života, ali i zbog tretiranja kože proizvodima koji sadrže jake sastojke. Također, žene danas koriste više anti-aging proizvoda nego ikada prije, a snažni sastojci u njima mogu izazvati iritacije.
Znaš li koji faktori nepovoljno djeluju na ljepotu i zdravlje osjetljive kože i kako im jednostavno možeš doskočiti?
Koji miris ima tvoja krema?
Parfemi su čest alergen u kozmetici i njezi kože - ono što je ugodno tvom nosu često nije dobro za tvoju kožu. Citrusni i cvjetni te mirisi mente mogu "nadražiti" kožu zato biraj kozmetiku i sredstva za čišćenje koji ne sadrže mirise i potraži one na kojima piše ''hipoalergeni'' i ''bez formaldehida''.
Ako se ne možeš odvojiti od svog omiljenog mirisa, sljedi pravilo ''polegni, a zatim našpricaj''- stavi odjeću na krevet i lagano pošpricaj mirisom. Pusti nekoliko minuta da se osuši prije nego se odjeneš. Ovo će spriječiti direktni kontakt s kožom, a na taj način ćeš i spriječiti iritaciju.
Kemikalije u sapunima
Natrijev lauril sulfat jaki je emulgator koji se nalazi u gelovima za tuširanje i umivanje te sapunima. No, osim što skida s kože prljavštinu i ulje, uklanja i dragocjene lipide koji učvrćuju kožu te je čuvaju od isušivanja i oštećenja. Možda se nakon upotrebe gela za umivanje osjećaš potpuno čisto, ali imaj na umu kako surfaktanti (pjenilo) iz gela mogu imati negativan učinak na tvoju osjetljivu kožu.
Neki sapuni sadrže i isušujuća antibakterijska sredstva kao što su tetrasodium EDTA (konzervans i stabilizator) i triclosan, piše stranica Women's Health. Osjetljiva koža je gotovo uvijek suha, a često pranje sredstvima koji izvlače vlagu može dovesti do svrbeži i ljuštenja kože.
Umjesto toga, koristi sapune posebno napravljene za osjetljivu ili suhu kožu jer oni sadrže relativno malu količinu natrijev lauril sulfata. Prilikom kupovine svakako provjeri da proizvod sadrži lauret, a ne puno češći (i iritabilniji) lauril.
Kemikalije u kozmetici
Ponekad pigmenti koje nalazimo u sjenilima mogu djelovati agresivno na osjetljivu kožu. Dekorativna kozmetika može sadržavati i bizmutov oksiklorid koji povezuje sastojke u proizvodu, povećava prijanjanje uz kožu i šminka traje dulje, no s druge strane koža njegovim korištenjem postaje oštrija. Spomenuti se sastojci često nalaze u proizvodima koje agresivno utrljavamo na kožu pomoću kista, što pogoršava iritaciju jer guramo proizvod dublje u pore.
Rješenje? Kako bi smirila svoju kožu biraj tekuća rumenila, bronzere i podloge (koji se ne nanose kistom), a ruke prije nanošenja preparata obavezno operi.
Okoliš
Sunčani dani nisu baš naklonjeni osjetljivoj koži. Čak i manja količina dnevnog svjetla izlaže tvoju kožu UV zrakama, proteini u koži se mijenjaju, što oštećuje stanice i izaziva crvenilo, poznatije kao foto osjetljivost.
Nažalost, ni tmurni dani zime ne dopuštaju koži predah. Hladni, suhi i olujni vjetrovi isušuju kožu, ostavljajući je ispucanom.
Obilnije korištenje hidratizirajućih krema s glicerinom vratit će vlagu i spriječiti daljnje sušenje kože lica i tijela. Proizvod nanesi odmah nakon tuširanja kako bi se on maksimalno upio, te ga ponovno nanesi tijekom dana ako bude potrebno.
Mišljenje stručnjaka
Zdenka Bošnjak, medicinska kozmetičarka i pedikerka te vlasnica Beauty centra Zdenka kakže kako danas jako puno žena ima osjetljivu kožu.
'Na kožu utječe stres, mali unos tekućine, loš način prehrane te nedostatak fizičke aktivnosti i svježeg zraka, jednako kao i zimski vremenski uvjeti', kaže Zdenka Bošnjak i dodaje kako svi ovi faktori dovode do suhe kože, osjećaja zatezanja, perutanja i crvenila kože.
'Prvo i osnovno što svatko treba učiniti je nadoknaditi vlagu. Pri tom se ne misli samo na nanošenje krema i preparata s hidratantnim učinkom, već primarno na unošenje dovoljne količine tekućine - bez toga daljnja njega nema smisla', savjetuje Zdenka Bošnjak.
Osobe koje imaju osjetljivu kožu trebaju koristiti preparate namijenjene hipersenzitivnoj koži, koji nemaju jak miris. To je posebice važno zimi kada hladne temperature izvana i grijanje iznutra loše djeluju na kožu lica', zaključuje.