Mineralni vs. klasični make up
U posljednje vrijeme mineralna kozmetika postala je vrlo popularna, a sve to zahvaljujući njezinom pozitivnom utjecaju na kožu - napravljena je od prirodnih sastojaka, bez konzervanasa, umjetnih bojila i mirisa. Isprva je dolazila u obliku pudera u prahu koji je stoga i ostao kao broj jedan po preporuci i primjeni mineralnog make upa. ''S vremenom se razvila kompletna make up linija, dakle i sjenila za oči, rumenila, tekući puderi, korektori, bronzeri'', pojašnjava stilistica, make up and hair artistica i 'Ministrica ljepote' Silva Stojanović.
Kozmetika za svaki tip kože
Navodi kako mineralni make up temelji svoju popularnost ovisno o tome kako raste tedencija osjetljivosti kože. ''Koža lica izložena je sve agresivnijim vanjskim utjecajima, a loša prehrana utječe na hormonski disbalans koji također utječe na to da koža postaje osjetljivija. Budući da su kod mineralnog make upa izbačeni sastojci koji su najiritabilniji za kožu, kao što su konzervansi, parabeni, mineralna ulja, umjetna bojila i mirisi, takav make up pogoduje osjetljivoj koži kad klasičan više ne dolazi u obzir'', pojašnjava.
Naime, mineralni make up namijenjen je svim tipovima kože, no najpogodniji je za osjetljivu. ''Pogodan je i za kožu sklonu rozacei i ekcemima, a veliki je prijatelj koži koja je sklona aknama i masnoj koži jer ne sadrži ulja.'' Dodaje kako je prilikom nanošenja ovakvog make upa na suhu kožu potreban oprez jer bi ona prethodno trebala biti dobro hidratizirana i nahranjena. ''U tom slučaju je svakako dobro koristiti mineralni make up koji je obogaćen sastojcima koji kožu dodatno vlaže i hrane.''
Glavne prednosti i nedostaci
Kao glavne prednosti mineralnog make upa stilistica Stojanović ističe to što on na licu daje prirodan finish, tonira i lagano prekriva te tako lice izgleda bolje i zdravije. ''Također, prednosti su mu i sastojci kao što su titanium dioxide te cink oxide koji su sun blokatori pa si tako, koristeći mineralni make up, djelomično zaštićena i od sunčevih zraka.''
Među nedostatke ubraja njihovu slabiju prekrivenost kože sklone hiperpigmentaciji. Budući da ne sadrže ulja, treba obratiti pažnju na sastojke ako je koža sklona isušivanju. ''Upravo zbog toga se dodaju sastojci kao što je aloe vera gel'', napominje.
Obratiti pozornost na sastojke
Pri kupnji mineralnog pudera potrebno je, tvrdi, ponajprije pripaziti na njegovu kvalitetu, odnosno sadrži li oznaku certifikata prirodne kozmetike NaTrue ili BDIH. ''Neke tvrtke znaju navesti postotak korištenih prirodnih sastojaka u svom proizvodu, no to ne rade sve jer pod svojim imenom proizvode isključivo 'čiste' preparate i smatraju da nema potrebe to posebno izdvajati'', upozorava make up and hair artistica Stojanović. Također pri kupnji mineralne kozmetike pažljivo pročitaj što piše na deklaraciji kako bi saznala kupuješ li uistinu mineralni puder ili puder koji je samo u malom postotku obogaćen prirodnim mineralima.
''Na listi sastojaka u nekim mineralnih puderima može se naići i na Bizmut oksiklorid, borijev nitrid i talk. To su sastojci koje bi bilo dobro izbjegavati jer izazivaju crvenilo i alergijske reakcije (bizmutoksiklorid) ili proširuju pore i po znanstvenim studijama uzrokuju rak (talk).''
Make up za svakodnevnu upotrebu
Mineralni prirodni make up stoga i stilistica Stojanović koristi u osobnoj i profesionalnoj primjeni i to onaj s certifikatom potvrđenih renomiranih proizvođača. ''Preporučila bih ga za svakodnevnu upotrebu kod svih stanja kože. Smatram da je benefit prirodnog mineralnog make upa višestuk, a koristiš li ga duže vrijeme, izbjegavaš štete koje klasičan make up može na koži prouzročiti duljom primjenom.'' Vjeruje da mineralni make up pomaže očuvati mladolik izgled kože kasnije u poodmakloj dobi.
Saznaj kako pravilno tretirati masnu kožu.
Na portalu Budi.In saznaj koje tajne savršene make up podloge savjetuje vizažistica Silva Stojanović.