Šest pogrešaka koje maste kožu
Stavljanje debelog sloja šminke
Debeli sloj šminke i propuštanje temeljitog čišćenja lica na kraju dana može ti začepiti pore. Stoga biraj šminku bez dodatnih ulja. Ako si prelijena za skidanje šminke prije spavanja, posluži se s vlažnom maramicom za čišćenje.
Neispravno vlaženje
Neki sastojci mogu dodatno zamastiti kožu, što začepljuje pore i može dovesti do izbijanja prištića. Takav učinak stvaraju vazelin i prirodni proizvodi koji sadrže kokosovo ulje, maslac od kakaa i biljna ulja. Umjesto toga, iskušaj ovlaživače bez ulja s glicerinom i drugim sredstvima koja izvlače vodu na površinu kože. Bitno je da ne gušiš kožu s obiljem masti.
Korištenje tonika
Tko ima masnu kožu u iskušenju je da koristi tonik, ali oni mogu pogoršati stvari. Tonik isušuje kožu pa ona to nadoknađuje pojačanim lučenjem ulja. Naša je koža programirana za održavanje određenog stupnja vlažnosti pa proizvodi koji je dodatno isušuju potiču rad žlijezda. Preporuka za masnu kožu je hamamelis, blago sredstvo za sužavanje pora na biljnoj bazi umjesto tonika.
Korištenje grubog pilinga
Iako se čini logičnim da piling odstranjuje masnoću s kože, to nije točno. Izbjegavaj grubi piling, jer on može potaknuti kožu da proizvodi više masti. Umjesto toga primijeni salicilni piling jednom ili dva puta tjedno. Salicilna kiselina ulazi u pore gdje rastvara mast i prljavštinu.
Preskakanje tuširanja nakon vježbe
Nakon vježbanja na koži se mogu zadržati prašina i prljavština, koje znoj može unijeti u pore. Važno je i oprati lice nakon tjelovježbe. Očisti ga sa sredstvom za pranje koje sadrži salicilnu kiselinu.
Prekomjerno pranje lica
Pranje čini lice mekšim, glađim i svježijim, ali nemoj postati ovisna o prečestom pranju lica. Koži trebaju njezine prirodne masti, ali prekomjerno pranje sprječava normalan rad lojnih žlijezda. One to nadoknađuju tako da naknadno proizvode više masti, uzrokujući začepljenje i povećanje pora.
Dermatolozi preporučuju pranje lica dvaput dnevno - ujutro i navečer. Možeš ga oprati i treći put u slučaju obilnijeg znojenja. U svrhu kontrole mašćenja dermatolozi preporučuju proizvode koji sadrže salicilnu kiselinu. Ona prodire u pore i iz njih izvlači mast. Ako to ne stavi tvoju masnu kožu pod kontrolu, posjeti dermatologa, koji će ti propisati jaču medicinsku kozmetiku.
Savjet mr.ph Seke Zebić o pravilnoj njezi masne kože
'Prije svega treba očistiti kožu od mrtvih stanica i nečistoća da bi sastojci koje stavljamo na kožu mogli bolje djelovati te regenerirati kožu i poboljšati njenu strukturu odnosno dovesti do normalizacije zdrave kože. Nakon toga se preporučuju određeni proizvodi koji obnavljaju kožu dubinski kako bi nakon izvjesnog vremena ona izgledala zdravo i lijepo. Ako imate zdravstvenih problema, treba ukloniti njihov uzrok i paralelno njegovati kožu izvana. Proizvodi za vanjsku njegu trebali bi sadržavati voćnu kiselinu, salicilnu kiselinu, hijaluronsku kiselinu, cinkov oksid te alge koje reguliraju žlijezde znojnice'.