Je li tvoja kozmetika puna otrova?
Prije šest godina, na crnu su listu dospjeli parabeni, uobičajeni kozmetički konzervansi, nakon što je jedno istraživanje otkrilo njihove tragove u tkivu karcinoma. Iz toga su neki znanstvenici izvukli zaključak da parabeni potiču rast tumora te su mnogi proizvođači izbacili ovaj sastojak iz kozmetičkih preparata.
U međuvremenu su napravljena nova istraživanja, koja su zaključila da sićušne količine parabena u kozmetičkim sredstvima (znatno manje od jednog promila!) ne mogu izazvati rak. Stoga se čini da je jedina opasnost iritacija kože kod onih koji su alergični na parabene.
Iritirajući prirodni sastojci
Ironično, kozmetika koja sadrži prirodne sastojke kao što su esencijalna ulja metvice i limuna u losionima te sjemenke marelice i orahove ljuske u sredstvima za piling prave više štete no koristi. Esencijalna biljna ulja ponekad stvaraju visoku osjetljivost na sunčevo svjetlo i korisnicima s ranjivom kožom uzrokuju dermatitis.
Sjemenke marelice i orahove ljuske prikladne su kao sastojci sredstava za piling samo ako su maksimalno rafinirane, jer u suprotnom njihove nepravilno oblikovane površine mogu napraviti sićušne razderotine u nježnoj koži lica.
Nauljena koža blista
Petrolej, sastojak koji se dobiva od sirove nafte, mnogima zvuči kao gorivo za starinske lampe, a malo koga asocira na njegu kože. No, kozmetički proizvodi pribavljeni od petroleja snažno su pročišćeni i vrlo različiti od petroleja koji se koristi u petrolejskim lampama. Stručnjaci odgovorno kažu da je petrolej, iako naftni derivat, jedan od najdjelotvornijih i relativno jeftininih sredstava za ovlaživanje kože.
Aluminij ipak prolazi?
Svi žele da im dezodoran uspješno otkloni nezgodne mirise, no mnogi od najboljih dezodorana sadrže aluminijev klorohidrat, u čiju su zdravstvenu sigurnost neki stručnjaci dvojili. Aluminij se pokazao otrovnim za živčane stanice, a sumnja se i u njegovu povezanost s Alzheimerovom bolesti i rakom dojke.
No, znanstvenici tvrde da aluminij u dezodoranu, koji se tipično koristi ispod pazuha, ne donosi nikakvu opasnost po zdravlje. Njegove su količine u dezodoranima i antiperspirantima toliko male da ne podižu rizik od Alzheimera ni od raka dojke.
Natrijevi sulfati
Natrijev lauril sulfat i natrijev lauret sulfat prisutni su u mnogim šamponima i sredstvima za čišćenje lica i tijela. Komplicirana imena ovih sastojaka zvuče zastrašujuće i navode mnoge kupce da se klone proizvoda koji ih sadrže. Ipak, slično kao u slučaju parabena, najgore što se može dogoditi korisniku je nadraženost kože.
Američka dermatologinja Peggy Fuller, autoritet na području kozmetičkih sredstava, poručuje da je bolje rabiti (rijetka) sredstva bez spomenutih natrijevih spojeva, ali ne zbog opasnosti od karcinoma, nego samo radi izbjegavanja iritacije.
Almira izbjegava sve otrove
Brine li o štetnim sastojcima u kozmetici, upitali smo našu baletnu nacionalnu prvakinju Almiru Osmanović.
Odmah nam je odgovorila kako koristi samo prirodne kozmetičke preparate Dr.Hauschka i Primavera, jer su kvalitetni, imaju eko-certifikate, ne sadrže otrovne sastojke kao većina drugih kozmetičkih proizvoda i zato se s njima osjeća sigurno. Uz to, kaže, savršeno odgovaraju njezinoj koži pa je zadovoljna.
"Ne slažem se s dermatolozima i nekim drugim stručnjacima koji kažu da male količine otrova iz kozmetike nisu štetne i da se zbog njih ne bismo trebali zabrinjavati. Naprotiv, mislim da se trebamo brinuti, jer naše tijelo pamti. Ono je kao posuda u kojoj se sve to tijekom godina skuplja i taloži pa onda uništava naše stanice. Izbjegavanje i najmanjih količina otrova koje mogu izbjeći meni je stvar zdravog razuma", kaže Almira.
Otkrila nam je kako koristi i ekološke šampone i mlijeko za tijelo, sredstva za čišćenje i pranje posuđa, a i jede hranu iz ekološkog uzgoja.
"Tako štitim svoje zdravlje i zdravlje članova svoje obitelji, a uz to štitim i planetu Zemlju. To je možda malo, ali sam sretna da i to malo mogu učiniti", zaključuje primabalerina.