Pirjane bukovače s tjesteninom

Ako često koristiš šampinjone, ali ne i ostale vrste gljiva, ovo je recept za tebe. Uz Marineline savjete nauči kako najbolje pripremiti bukovače, a da zadrže aromu i okus te uživaj u ovom brzom i jednostavnom receptu
Vidi originalni članak

Zima je i u ovo doba godine jedino što se može pronaći na tržnici i u trgovinama, osim suhih gljiva, jesu bukovače i šampinjoni. S obzirom da je ova zima do sada bila toplija od uobičajenog češće se mogu pronaći lijepi primjerci bukovača iz uzgoja. Pa tako ni ja ne propuštam priliku kad se zaželim gljiva.

Ono što moraš znati kod pirjanja gljiva je da ni u kojem slučaju ne smiju biti mokre kad ih jednom staviš na ulje ili maslac jer će se okusi izgubiti i gljive će se kuhati, a ne pirjati. Ako ih imaš običaj prati umjesto da ih četkaš onda ih obavezno dobro posuši kuhinjskim papirom. Nikad ih nemoj predugo pirjati jer će, umjesto da zadrže okus, postati gumenaste i bezukusne.

Nemoj pokrivati njihov okus nepotrebnim začinima, dovoljno su aromatične same po sebi. Za mene je ovo najbolji i najjednostavniji način pripreme bukovača te još jedno u nizu jeftinih i brzih jela.

Isprobaj recept za pirjane bukovače s tjesteninom!

Sastojci za 4 osobe

  • 500 g bukovača
  • 340 g tjestenine po želji
  • 4 režnja češnjaka
  • 1 crveni luk
  • maslinovo ulje
  • peršin
  • sol
  • svježe mljeveni crni papar
  • parmezan

Čitaj dalje i saznaj kako od ovih sastojaka s guštom pripremiti prijane bukovače s tjesteninom!

Priprema s guštom

  1. Odstrani tvrde dijelove korijena na bukovačama.
  2. Očisti gljive od nečistoća uz pomoć četkice ili ih operi pod vodom, ali ih zatim dobro osuši kuhinjskim papirom.
  3. Stabljiku nareži na ploškice, a klobuke na duge trakice. Kako je stabljika nešto tvrđa mora biti narezana na manje komadiće u odnosu na meke dijelove klobuka pa će se ravnomjerno pripremiti.
  4. Nasjeckaj na sitno crveni luk i pirjaj ga dok se gotovo ne istopi na laganoj vatri. Dodaj mu kratko nasjeckani češnjak i zatim neposredno nakon toga i bukovače.
  5. Svako malo promiješaj. Malo posoli. Za oko desetak minuta (ovisno o veličini) gljive će biti prijane. Probaj ih i posoli još malo po potrebi. (Uvijek dodaj začine malo po malo i stalno testiraj ukuse kako bi postigla savršenu ravnotežu).
  6. U međuvremenu skuhaj tjesteninu, naravno, al dente.
  7. Skuhanu tjesteninu pomiješaj s umakom i serviraj na tanjure. Na svaki tanjur na vrh raspodjeli nekoliko listića parmezana te dodaj malo svježeg peršina. Serviraj vruće. Dobar tek!

Zdravo guštaj!

Tvoja Marinela

Posjeti missZDRAVA.hr