Tomašević u Glasgowu na debati: "Savez gradonačelnika za Europski zeleni plan"
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević danas je prisustvovao UN-ovoj konferenciji o klimatskim promjenama COP26. S gradonačelnicima Budimpešte, Bristola i drugih velikih europskih gradova Tomašević je sudjelovao na panel debati Savez gradonačelnika za Europski zeleni plan. Gradonačelnici su ključna uloga koja spaja politiku i građane pa je na njima i velika odgovornost u borbi protiv klimatskih promjena.
Jedan od faktora zagađenja, ali i važan dio svakodnevnog života građana je javni prijevoz. Tomašević je pričao o potezima kojima planira smanjiti emisiju štetnih plinova do kraja 2025. u javnom prijevozu. "Imamo sreće što je u Zagrebu već prisutna tramvajska mreža", rekao je i dodao kako je ulaganje u javni prijevoz pogonjen električnom energijom dio plana. Kako bi osigurali što bolji javni prijevoz građana Zagreba, ključna su ulaganja u širenje mreže, broja postaja, ali i novije tramvaje koji su energetski efikasniji.
Vladajući moraju postaviti dobar primjer
"Kada sam prvi radni dan u ulozi gradonačelnika na posao došao biciklom, svi su mislili da je to populistički potez i trik. Pola godine kasnije, ja i dalje na posao idem biciklom", izjavio je Tomašević i dodao da upravo vladajući, političari i ljudi na visokim pozicijama moraju biti primjer svim građanima. Napominje i kako je na njima odgovornost osigurati kvalitetnu i odgovarajuću infrastrukturu javnog prijevoza.
Ono što muči Zagreb je i sve veći broj osobnih automobila. Na nešto više od 800 tisuća građana imamo 400 tisuća automobila što je jedan automobil na dvoje ljudi. Iako se broj stanovnika smanjuje, broj osobnih automobila neprestano raste pa je tako čak 300 tisuća od ukupno 400 tisuća automobila privatno. Kvalitetan i dobro organiziran javni prijevoz može smanjiti uporabu osobnih automobila, a upravo nam to trebaju osigurati gradonačelnik i njegov tim.
Važno je povezati ekološki i socijalni segment tranzicije
Gradonačelnik Zagreba dotaknuo se i nove strategije koja je usvojena na gradskoj skupštini. Diljem grada trebalo bi se postaviti niz PV solarnih panela, kako na javne tako i privatne i komercijalne zgrade. Dodao je kako je velik problem grada i energetsko siromaštvo te da su u tu svrhu pripremili posebne pakete rješenja namijenjene kućanstvima s niskim primanjima. "Vjerujemo da je socijalna komponenta ove tranzicije jednako važna jer ne možemo dopustiti da oni koji troše manje i manje doprinose emisiji štetnih plinova plaćaju proporcionalno najveće račune", zaključio je Tomašević.
Naš partner HEP, mijenja se na zeleno, pa možeš i ti! HEP do 2030. godine planira dobiti 1.500 MW nove snage, od čega 350 MW u vjetroelektranama, a jednako toliko i u sunčanim elektranama, što zajedno odgovara snazi nuklearne elektrane Krško. Saznaj više.