Najmanje pet mrtvih dok se Europa prži na ekstremnim vrućinama: Prve žrtve vrućina i požara na jugu Europe
Dvojica muškaraca umrla su u srijedu na plažama talijanskog mediteranskog otoka Sardinije od posljedica nesnosne vrućine.
U blizini grada Budonija na istočnoj obali, 75-godišnji muškarac doživio je napad nesvjestice od kojeg se nije oporavio, prema hitnim službama. 60-godišnji muškarac također je umro na plaži u blizini San Teodora, još jednog grada na istočnoj obali otoka.
Temperature na Sardiniji i susjednom francuskom otoku Korzici posljednjih su dana nekoliko puta premašile 40 stupnjeva Celzija.
Italija već više od tjedan dana trpi toplinski val. U srijedu su u 18 gradova izdana upozorenja na vrućinu, dok su nestanci struje zabilježeni na nekoliko lokacija, uključujući Firencu i Bergamo. Kućanstva u Rimu također su doživjela privremene nestanke struje.
Najmanje tri osobe su umrle tijekom trenutnog toplinskog vala u Francuskoj, dok je više od 300 ljudi primilo hitnu pomoć od spasilačkih službi.
Dva smrtna slučaja zabilježena su nakon pritužbi povezanih s vrućinom, izjavila je u srijedu francuska ministrica zaštite okoliša Agnès Pannier-Runacher.
Emisija France Info izvijestila je da je građevinski radnik preminuo dok je radio na nogometnom stadionu u Auxerreu.
Veliki dijelovi Francuske suočili su se s ekstremnim temperaturama. Najviša crvena razina upozorenja bila je na snazi za 16 departmana, uključujući regiju glavnog grada Pariza, gdje je živa dosegla 38 stupnjeva.
Na jugu i u središnjoj Francuskoj temperature su se na nekim mjestima popele na više od 41 stupanj Celzija. Prema izvješćima medija, na nekim mjestima u Francuskoj u utorak je bilo toplije nego ikad u srpnju otkako su započela mjerenja.
Najviša razina upozorenja trenutno se odnosi samo na četiri područja. Međutim, u srijedu su se očekivale i temperature do 39 stupnjeva Celzija. Škole su na nekim mjestima ostale zatvorene kao mjera opreza.
U srijedu poslijepodne u zapadnom njemačkom gradu Andernachu zabilježena je rekordna temperatura od 39,3 stupnja Celzija, što je, prema preliminarnim podacima Njemačke meteorološke službe (DWD), najtoplija temperatura ove godine.
Druga najviša temperatura zabilježena je u Tangerhütte-Demkeru u Saskoj-Anhaltu s 39,2 stupnja, a slijedi je bavarski grad Kitzingen s 39,1 stupnjem.
Očitavanja su bila niža od njemačkog rekorda temperature od 41,2 stupnja, zabilježenog 25. srpnja 2019. na meteorološkim postajama DWD-a u Tönisvorstu i Duisburg-Baerlu, obje u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji.
Velik dio Francuske u utorak su pogodile ekstremne vrućine, a u 16 departmana ranije je proglašena najviša razina upozorenja, uključujući Pariz. Temperature su dosegle preko 41 stupanj Celzija u južnoj i središnjoj Francuskoj, dok je u prijestolnici zabilježeno 38 stupnjeva.
Mediji su izvijestili da su temperature u nekim dijelovima Francuske u srpnju dosegle rekorde otkad se mjeri. Olakšanje od vrućine očekuje se danas.
U susjednoj Njemačkoj meteorološka služba predvidjela je do sada najtopliji dan u godini, s temperaturama i do 40 stupnjeva.
Požari na jugu Europe
Veliki požar tijekom toplinskog vala odnio je živote dviju osoba na španjolskim poljoprivrednim zemljištima i grmlju.
Tijela poljoprivrednika i jednog od njegovih zaposlenika pronađena su tijekom gašenja požara u području Torrefete u blizini katalonskog grada Coscóa, objavila je regionalna vlada kasno u utorak.
Bili su zarobljeni u vozilu okruženi plamenom.
Taj požar otprilike 90 kilometara sjeverozapadno od Barcelone uništio je najmanje 5000 hektara zemlje, prema napisima medija.
Stotine vatrogasaca su raspoređene, a oko 20.000 stanovnika regije privremeno je savjetovano da ne napuštaju svoje domove. Neki su evakuirani iz opreza.
Požar je izbio u utorak, a formirao se oblak dima i pepela, visok do 14 kilometara izvijestile su novine Segre.
Vatrogasna brigada objavila je na X-u da je požar sada pod kontrolom.
Švicarske nuklearke pod oprezom
Istodobno je u Švicarskoj jedan od reaktora u nuklearnoj elektrani Beznau, blizu njemačke granice, zatvoren zbog tople vode iz rijeke, objavila je u srijedu tvrtka Axpo koja upravlja elektranom. Drugi reaktor radi s pola kapaciteta.
Cilj je mjera zaštititi ekosustav rijeke Aare, u skladu sa strogim propisima o zaštiti okoliša.
"Prekomjerno zagrijavanje već toplog vodotoka treba spriječiti tijekom vrućih ljetnih razdoblja kako se ne bi dodatno opterećivala flora i fauna", navodi se u izjavi tvrtke Axpo.
Rijeka osigurava rashladnu vodu za nuklearnu elektranu, koja se zatim vraća u rijeku na nešto višoj temperaturi.
Dva reaktora u Beznauu započela su s radom 1969. i 1971. godine, što ih čini jednim od najstarijih nuklearnih elektrana koje su još uvijek u pogonu u svijetu.