Pljeskavica od šparoga
Naš instruktor za preživljavanje u prirodi Anton Rudan posjetio je otok Krk i krenuo u potragu za šparogama.
'Ljudi su danas izgubili instinkt za prepoznavanje divljih jestivih biljaka. Ipak, biljka koja je već 5000 godina na jelovnicima i nije zaboravljena je definitivno šparoga', objašnjava Anton.
'Šparoga je biljka iz porodnice ljiljana, njezina upotreba je bila poznata i starim Egipćanima koji su je toliko cijenili da su je stavljali u sarkofage faraona, a u Kini i Indiji šparoga se smatra afrodizijakom', dodaje.
Šparoga raste na livadama i proplancima , a najčešće uz more na kamenjaru.
'Donji tvrdi dijelovi šparoge nisu jestivi, jedu se samo mekaniji dijelovi', objašnjava Anton.
Šparoga liječi:
- bubrežni kamenac
- zubobolju
- jetru
- žuč
- srčane bolesti
- pretilost
- visoki tlak
- jača živce
Anton Rudan
Anton Rudan autor je knjige "Kuharica ljekovitog jestivog bilja". Suosnivač je i predsjednik grupe za umjetničku orijentaciju "Mala Scena" u kojoj radi kao redatelj i kamerman.
Bio je i urednik i voditelj radijskih emisija o zdravom životu, a prije dvije godine pokrenuo je projekt pod nazivom "Lovac na bilje" unutar kojeg snima, uređuje i vodi istoimeni dokumentarni TV serijal
Aktivno se bavi biciklizmom, planinarenjem i sportovima na vodi. Voditelj je projekta pod nazivom Opstanak, u kojem govori o zaštiti prirode i tehnikama preživljavanja u prirodi.
Jedan je od instruktora u prvoj hrvatskoj školi preživljavanja, redovito drži predavanja u hrvatskim planinarskim društvima, a sudjelovao je i u ekspediciji na Himalaju.
Otac je troje djece i kreator različitih ljekovitih tretmana i programa poput "Obitelj i priroda" ili "Povlačenje u prirodu".
Priprema šparogi
Šparoge imaju malu energetsku vrijednost, ali veliku nutritivnu.
Anton će nam pokazati kako pripremiti šparoge na roštilju, a recept se zove 'Pljeskavica od šparogi'.
Sastojci:
- 500 g zobenih pahuljica
- 500 g šparoga
- 200 g batate
- crvena paprika
- mažuran
- bosiljak
- origano
- sol
Ložište je uvijek važno ograditi kamenjem, kako se vatra ne bi širila dalje.
Prije pripreme šparoge se operu i pregledaju da li možda negdje ima kukaca.
'Treba je pripremati neoljuštenu jer vanjski slojevi sadrže najviše vitamina'.
Smjesa za pljeskavice se radi od sitnih zobenih pahuljica koje se namoče s malo vode i ostave se nekoliko minuta da upiju vodu, a za to vrijeme se šparoge kuhaju.
U smjesu se dodaje sol, malo crvene paprike i mješavina mažurana, bosiljka i origana i dobro se promiješa. Kako bi se izbjegao gorki okus, dodaje se i batat - slatki krumpir.
Prokuhane šparoge treba nasjeckati i dodati u smjesu. U smjesu prije oblikovanja se dodaje i ulje.
Smjesa se oblikuje pomoću polubijelog brašna i rade se kuglice koje stavljamo na roštilj sve dok ne poprime zlatno-smeđu boju.
Bilje iz šumske kuhinje, kao i još stotinjak vrsta, za tebe i tvoje zdravlje već 20 godina ubire i po svojim recepturama miješa Suban d.o.o. (Proizvodnja Strmec, Galići 8, 10434 Strmec Samoborski, 01 3335 200, 01 3324 384)
Šumskog kuhara možeš pratiti i na 24sata TV-u.
Više info na: www.lovacnabilje.com