Moj povratak prirodi

Donosimo ti osobnu priču Lukrecije Meštrović koja je zajedno sa svojom obitelji odlučila napustiti grad i preseliti se u malo naselje u Samoboru, ostaviti iza sebe žurbu i buku modernog ubrzanog života metropole i pokušati živjeti više u skladu s prirodom
Vidi originalni članak

Što je to potaknulo jednu suvremenu ženu s djetetom da napusti metropolu i zajedno sa suprugom započne nov život u malom mjestu Molvice u Samoboru koje broji svega oko 500-tinjak stanovnika, pitanje je koje nam se je vrtilo kroz glavu dok smo se vozili prema Lukreciji prolazeći zelenim uskim cestama u Molvicama. Netaknuta priroda, čist zrak, tišina, hrana iz vlastitog vrta, puno prostora za dječju igru ili nešto drugo?

Priroda kao inspiracija

Lukrecija je zajedno sa suprugom, kompozitorom Matejom Meštrovićem i sinom Markom prije četiri godine doselila u Molvice, posve neplanirano jer su kako sama kaže sasvim slučajno čitajući oglasnik ugledali oglas za kuću u mjestu za koje prije nisu nikad čuli, ali im je ime zazvučalo simpatično. To je bila prva kuća koju su pogledali, a Lukrecija se u nju zaljubila na prvi pogled. Igrom slučaja, žena koja je prije živjela ovdje imala je maleni atelje koji je Lukrecija preuredila i danas ovdje izrađuje keramiku i oslikava namještaj, dok je suprug Matej također u kući pronašao svoj kutak i pretvorio ga u studio za komponiranje glazbe.

'Kada nam se rodio sin shvatili smo da nemamo dovoljno mjesta u stanu. Suprug je oduvijek sanjao da se preselimo negdje u prirodu. On je kompozitor i za stvaranje mu je potreban mir, a priroda ga posebno inspirira. Ja sam odrasla u kući s vrtom u Hvaru i prirodno je da sam željela isto takvo odrastanje za svoje dijete. Tu ima divan čisti zrak, puno prostora za igru, imamo četiri mačke i psa, susjedi imaju puno raznih drugih životinja, preko ceste često pretrči srna'.

'Sjećam se kada smo doselili Marko je imao dvije godine, legao bi na vrh voćnjaka i kotrljao se po travi sve do dna', prisjetila se Lukrecija.

Obiteljska zabava u voćnjaku

Zanimalo nas je koliko je preseljenje u manje mjesto utjecalo na ekološku osviještenost u Lukrecijinoj obitelji.

'Mi se trudimo živjeti u skladu s prirodom i naše dijete je naravno usvojilo taj obrazac ponašanja. Divno je što smo u prilici živjeti na takvom mjestu okruženi prirodom pa smo tako prošle godine sadili svoj vrt. Marko je uživao u kopanju, sijanju, brizi za to povrće i na kraju je s najvećim zadovoljstvom jeo to što je sam uzgojio'.

'Mislim da je jako lijepo što je imao prilike proučiti taj proces i shvatiti put kojim hrana koju jedemo dolazi na stol. Imamo i voćnjak sa jabukama, šljivama i lješnjacima i svake godine uživamo u berbi voća i sakupljanju lješnjaka, nakon čega kuhamo džemove, sušimo lješnjake i zajedno pravimo kolače', priča Lukrecija.

Zdrave navike

Lukrecija i njezina obitelj trude se dati svoj doprinos zaštiti okoliša. Tako razvrstavaju otpad, paze na dobru izolaciju kuće i energetsku učinkovitost, jedu potpuno prirodnu i ničim tretiranu hranu iz vrta, a uskoro planiraju raditi i kompost.

'Imali smo sreće što je tu u susjednom selu savršen waldorfski vrtić u koji smo upisali Marka, pa tako osim što i tamo jede organski uzgojenu hranu, imaju prekrasan vrt sa stablima voćaka, povrtnjak, uče jako puno o prirodi i imaju igračke isključivo od prirodnih materijala od kojih mnoge tete izrađuju same'.

'Mislim da je zdravo to što zaista živimo s prirodom. Puno smo vani, na zraku. Rado odlazimo zajedno u šetnje'.

'Ja jako volim kuhati i kuham svaki dan, bitno mi je da mi obitelj osobito dijete jede zdravo, pa se trudim da u svakom obroku ima tri vrste povrća, kvalitetno meso ili ribu. Jedemo uvijek zajedno, za stolom, a za zajedničke obroke uvijek odvajamo vrijeme', ispričala je Lukrecija.

Lukrecija redovito piše i vlastiti blog, a pogledati ga možeš na: sudbakleta.blogspot.com

Eko-recepti

Lukreciju smo zamolili da nam otkrije i neke svoje trikove za prirodno održavanje domaćinstva.

'Ne volim agresivna sredstva za čišćenje za koja vjerujem da osim što zagađuju da su uzrok i mnogim alergijama i sličnim zdravstvenim tegobama današnjice. Vjerujem da se sve može jednako kvalitetno ako ne i bolje očistiti i puno prirodnijim putem'.

'Kada smo se tu doselili upoznali smo mnoge divne ljude, pa sam tu upoznala i svoju obožavanu aromaterapeutkinju koja mi je otkrila mnoge tajne prirodnijeg življenja. Osim što me naučila raditi kozmetiku koju sada pravim sama za cijelu obitelj, naučila me i neke trikove za ekološkije održavanje domaćinstva'.

Recept za univerzalno sredstvo za čišćenje:

Preko 200 g limunske kiseline u kristalićima prelije se jako vruća ili kipuća voda da dođe do 400 ili 450 ml, voda mora biti vruća jer ti se inače kristalići neće otopiti. U to dodati 50 ili 100 ml običnog deterđenta za suđe ovisi koliko želiš da se sredstvo za čišćenje pjeni.

U tih 500 ml sredstva dodati  5-10 kapi eteričnih ulja:

  • limun 10 kapi (fini miris, dezinficira) 
  • čajevac 10kapi (antibakterijski, dezinficir,)
  • cimetovac max. 5 kapi (dezinficira, dobar miris)
  • ili se igrati s uljima poput naranče, grejpa, eukalpitusa globulusa/radiate i sl., čisto zbog mirisa

Sve to staviti u neku bocu sa raspršivačem i koristiti kao univerzalno sredstvo.

Recept za prašak za veš:

  • 1/3 sapuna u listićima bez fosfata
  • 2/3 sode bikarbone

Sapun opere veš, soda omekša vodu, a samim time omekša i rublje za koje onda nije potreban omekšivač, koji osim što zagađuje je i vrlo nezdrav jer se preko kože upija u krvotok. Ukoliko ponekad baš želim stavim u kadicu od omekšivača alkoholni ocat i nekoliko kapi eteričnog ulja čiji miris volim. Korištenjem ovakvog praška za veš, čuva se i perilica jer se ne nakuplja kamenac.

Posjeti missZDRAVA.hr