Mali trikovi za eko-čišćenje doma

Želiš li postati prava eko-kućanica za čišćenje svog doma koristi svježi limun, bijeli ocat, tekući sapun i sodu bikarbonu. Kemijska sredstva za čišćenje sada zamijeni prirodnim alternativama koje možeš sama napraviti kod kuće, pritom uštediti novce i dobro se zabaviti miješajući sastojke, te osvježiti svoj dom
Vidi originalni članak

Prednosti prirodnih sredstava

Prirodna sredstva za čišćenje za razliku od kemijskih kupovnih sredstava imaju nekoliko prednosti: sastojke je lako nabaviti, nisu skupi, ne sadrže aditive, manja je vjerojatnost za alergijske reakcije, nemaju štetan utjecaj na okoliš, a nakon njih kuća miriše puno svježije nego nakon klasičnih jačih kemijskih sredstava.

Danas, kada je potreba za ekološkom osviještenošću sve veća, a čistoća presudna za zdravlje pravo je vrijeme da se riješiš svojih starih tehnika čišćenja i kreneš iznova s prirodnim alternativama.

Domaća sredstva za čišćenje:

  • čisti sapun - toplom vodom i običnim komadićima sapuna očistit ćeš gotovo sve. Jednostavna metoda i učinkovita, a u ovu smjesu možeš dodati i malo sode bikarbone.
  • soda bikarbona - mineral iz prirode u kućanstvu možeš primijeniti na brojne načine, a kupiti je možeš u ljekarni.
  • bijeli ocat - možeš ga koristiti za pranje stakla i pločica i uklanjanje mrlja čaja na šalicama. Ako ga pomiješaš sa sodom bikarbonom, dobar je za poliranje bakra i mjedi.
  • sok od limuna - limunska kiselina jedno je od snažnijih prirodnih sredstava za čišćenje, lijepo miriši i čisti savršeno.
  • eterična ulja - ulja od čajevca, limuna, majčine dušice, kadulje i eukaliptusa imaju dezinfekcijska svojstva, a mogu se dodavati svim prirodnim sredstvima za čišćenje.
  • kuhinjska sol - blago dezinfekcijsko sredstvo za čišćenje.

Više o prirodnom čišćenju doma saznaj u knjizi 'Organski dom'...

Korisni savjeti

 

Kako očistiti prljavštinu s vrhova kuhinjskih ormarića?

Prvo što trebaš napraviti je maknuti sve predmete s ormarića: vaze, ukrasne tanjure, čaše i drugo što već mjesecima skuplja prašinu.

Bijeli ocat i voda uklanjaju nečistoće

Potom pripremi otopinu od pola šalice bijelog octa, tri šalice vode i jedne žlice sredstva za pranje suđa ( prirodni proizvod). Stavi otopinu u sudoper i operi temeljito sve ukrasne predmete koji su stajali na vrhu ormara pomoću mekane i vlažne krpe.

S istom otopinom možeš oprati unutrašnji i vanjski dio kuhinjskih ormarića. Bijeli ocat će učinkovito ukloniti nečistoće nastale od kuhinjskih para, te prženja i grillanja namirnica.

Kada je vrh ormarića čist, upotrijebi papire premazane voskom koji će se zalijepiti na podlogu i tako spriječiti skupljanje nečistoće direktno na ormariće. Dovoljno je da dva puta godišnje promijeniš stare papire i staviš nove.

Kada kuhaš, uključi klimu!

Prženje i pripremanje hrane u pećnici doprinosi stvaranju vlage u kuhinji koja je povezana s nakupljanjem nečistoća na tvojem namještaju.

Kako bi smanjila nakupljanje prašine i nečistoće u kuhinji, najbolje je da tijekom kuhanja imaš uključen klima uređaj, ventilator ili imaš otvorene prozore.

Druga alternativa je jesti vani, naravno u restoranima koji poslužuju hranu iz organskog uzgoja.

Posjeti missZDRAVA.hr