Iako mnoge živciraju, neodvojivi čepovi na plastičnim bocama postoje iz valjanog razloga

Pixabay
Zbog čepova koji ostaju pričvršćeni, otvaranje boca za mnoge je postala muka. Ali ovaj dosadni problem zapravo je vrlo važan u borbi protiv plastičnog otpada.
Vidi originalni članak

Naravno, ovakve boce nisu nikakva novost, već postoje već nekoliko godina, ali postoje ljudi koji se nikako ne slažu s ovim dizajnom. Sve to potječe od direktive Europske unije koja je prvobitno predložena 2018, a zatim službeno usvojena sljedeće godine, s postavljenim rokom pa tako od 3. srpnja 2024., navodi EU, čepovi na svim nepovratnim plastičnim bocama pića od tri litre ili manje moraju ostati pričvršćeni nakon otvaranja.

Svrha nije bila kolektivno razbjesniti žedne Europljane, već se uhvatiti u koštac s ozbiljnim problemom - plastičnim otpadom. Procjenjuje se da svake godine u svijetu proizvedemo oko 400 milijuna tona stvari. Plastika se razgrađuje u male čestice, ali nikada u potpunosti ne nestaje. Ova mikroplastika može naškoditi okolišu, zagađujući oceane i tlo, a može ući i u ljudsko tijelo (povezana je sa zdravstvenim problemima kao što su endokrini poremećaji, pa čak i rak, a pronađena je i u placenti, srcu, mozgu i testisima), piše The Independent

smanjite izloženost mikroplastici Znanstvenici pronašli 7 do 10 puta više mikroplastike u mozgu u odnosu na druge organe

Ono što se može činiti kao razbješnjujuća promjena čini se mnogo razumnija kada počnete istraživati ​​utjecaj naše navike pijenja bezalkoholnih pića. Kada se čepovi maknu s boca, često ispadnu ili se izgube, potencijalno ih otpuše vjetar ili ih kiša odnese u odvode ili rijeke koje teku u more. Čepovi boca jedan su od najčešćih oblika plastičnog otpada koji se nalazi na europskim plažama. A čak i ako dospiju do kante za recikliranje, a potom i do pogona za preradu, njihova je mala veličina problem. "Čepovi se filtriraju kroz bubnjeve za prosijavanje jer su premali", objašnjava za The Independent Ross Lakhdari, stručnjak za kružno gospodarstvo u PA Consultingu. "Općenito, svaki predmet manji od pet centimetara u bilo kojoj dimenziji može biti izgubljen tijekom ovog procesa".

Ako ovi čepovi ostanu pričvršćeni, manja je vjerojatnost da će se izgubiti kao otpad ili završiti u oceanu, gdje mogu biti opasni za divlje životinje kao što su kornjače i ptice. Nažalost, životinje ih često brkaju s hranom pa nije ni čudo što je nevladina organizacija Seas at Risk plastične čepove uvrstila među pet najštetnijih vrsta oceanskog smeća.

Unatoč tome što se plan činio besmislenim, Big Soft Drink je u početku naišao na odbijanje direktive EU. Razne multinacionalne tvrtke tvrdile su da bi bilo previše zahtjevno i skupo napraviti nove čepove te da bi umjesto toga bilo bolje usredotočiti se na poboljšanje procesa recikliranja. No otkako je direktiva uvedena, proizvođači pića polako uvode promjenu kako bi ispunili postavljeni rok. Dakle, ovakve boce nisu se preko noći pojavile na našim policama – Coca-Cola ih je počela prodavati u Europi 2022. – samo su postupno postale sve prisutnije. Zemlje mogu odlučiti o svojim učinkovitim i razmjernim kaznama za one koji krše pravila.

Poznato je da Velika Britanija više nije dio Europske unije, a odvojivi čepovi tamo su zapravo potpuno legalni (zato se još uvijek mogu naći bocu sa "starinskim" čepovima), ali svejedno imaju boce s neodvojivim čepovima. Jednostavno nema financijskog smisla da velike tvrtke za proizvodnju pića proizvode posebne boce s odvojivim čepovima, posebno za relativno malo britansko tržište. Oni bi zapravo morali upravljati s dvije proizvodne linije odjednom, što bi bilo daleko skuplje. I ovako, ako Ujedinjeno Kraljevstvo ikada uvede slično pravilo, oni će već biti pokriveni.

mikroplastika Pijenje iz plastičnih boca može povisiti krvni tlak, pokazala studija

Posjeti missZDRAVA.hr