Evo kako možeš doprinijeti sprječavanju globalnog zatopljenja i uštedjeti novac!
Pronašli smo načine kako i ti možeš napraviti ekološke promjene koje će ti se višestruko isplatiti. Jednostavnim energetskim pregledom svog doma možeš pronaći nekoliko područja u kojima možeš smanjiti potrošnju energiju, čime se smanjuju emisije i troškovi.
Pravilna izolacija
Osiguraj pravilnu izolaciju, minimiziraj gubitke energije koji se obično događaju putem prozora i vrata. Koristi roletne i zastore koje će ti pomoći upravljati temperaturom u kući, smanjit ćeš potrošnju energiju u svom domu i uštedjeti na računima za struju. Mnogi od tih troškova nadogradnje mogu se napraviti novcem iz europskih fondova.
Podesi termostat
Klima uređaji koriste mnogo energije, ali ponekad ne možemo izbjeći njihovo korištenje. Drži klimu ugašenom ako si izvan kuće, a na 22 Celzijeva stupnja kad si unutra. Isto tako, važno je očistiti ili zamijeniti filtere svaka tri mjeseca. Prljavi filteri otežavaju rad, stoga klima troši više energije. Možeš razmisliti i o ulaganju u automatske sustave za podešavanje temperature koji ti daju izvješća o trošku energije i otkrivaju jesi li u svom stanu ili ne tako što prate lokaciju na tvom mobitelu.
Elektronički uređaji
Isključi elektroničke uređaje kad ih ne koristiš, samo zato što se čini da je uređaj isključen ne znači da ne crpi snagu. Oko četvrtine ukupne potrošnje energije u kućanstvima koristi se na uređaje u stanju mirovanja (stand by). Grupiraj elektroničke uređaje tako da ih možeš istodobno isključiti, posebno ako ideš na odmor.
Operi odjeću u hladnoj vodi
Većina ljudi još uvijek pere svoje rublje u toploj vodi, što košta više novca i uzima danak na okoliš. Približno 75 posto ukupne potrošnje energije i emisija stakleničkih plinova koje stvara jedna "tura" rublja dolazi od zagrijavanja same vode. To je nepotrebno, pogotovo zato što su istraživanja pokazala da je pranje u hladnoj vodi jednako učinkovito kao i u toploj.
Dizajniraj svoj radni prostor oko prirodnog svjetla
Kako bi uštedjela na računima za struju, možeš svoj radni stol staviti u blizini prozora, odnosno na mjesto u sobi na kojem dobivaš najviše prirodne svjetlosti. Tako ćeš koristiti manje električne energije te tako uštedjeti novac.
Odjeću suši na zraku
Osuši svoju odjeću na zraku umjesto u sušilici. Brojna kućanstva u Hrvatskoj, ali i u svijetu imaju sušilice, no proizvodnja ugljičnog dioksida bi se značajno smanjila kad bi se odjeća sušila na "stari način", odnosno na zraku.
Nosi svoju flaširanu vodu
Kupnja vode u plastičnoj boci je loša za okoliš, ali je također skupa u odnosu na dovod vode iz kuće. Investiraj u jeftin filter ako si zabrinuta zbog kvalitete lokalne vode i kupi bocu za višekratnu upotrebu koju ćeš ponijeti sa sobom. Ova strategija - prelazak s jednokratne na bocu za višekratnu uporabu može se primijeniti na puno svakodnevnog potrošnog materijala. Na primjer, možeš se prebaciti s papirnatih maramica na ubruse ili koristiti staklene čaše umjesto plastičnih.