Vodena dijeta - da ili ne?
Ljudi koji imaju problema s viškom kilograma često dovode organizam do dehidracije, što dodatno može pogoršati metabolizam. Da bi tijelo bilo dovoljno hidratizirano, preporučena dnevna doza vode je oko dvije litre. Kada održavaš organizam dovoljno hidratiziranim, ujedno potičete bolji rad metabolizma, što znači i bolje sagorijevanje kalorija i, naravno, lakše skidanje kilograma. Osim poboljšanja metabolizma, voda nam pomaže i da svoje tijelo očistimo od toksina, te poboljšava rad jetre i debelog crijeva.
Podrijetlo dijete na vodi
Vodena dijeta ili hladna vodena dijeta bila je pravo otkrivenje među onima koji su se željeli riješiti nagomilanih kilograma, a onda je njezina popularnost naglo pala nakon puno priča o nedjelotvornosti ove dijete objavljenih uglavnom na internetu. Iako ima mnoge protivnike, u prilog vodenoj dijeti ide istraživanje koje povezuje vodu uzetu iz hrane i tjelesnu težinu. Žene koje su konzumirale više hrane bogate vodom imale su manju tjelesnu težinu i manji indeks tjelesne mase (BMI). Točno podrijetlo vodene dijete je nepoznato, a prvi članci o njoj pojavili su se 1997. godine. Vodenu dijetu usavršio je čuveni tim nutricionista s klinike Penn State fakulteta. Pacijenti koji su bili na vodenoj dijeti izgubili su dvostruko više masnih naslaga oko struka od onih koji su unosili istu količinu kalorija prateći druge dijete. Za šest mjeseci oni su u prosjeku izgubili pet centimetara oko struka, dok druga skupina nije izgubila niti jedan.
Učinci i načini provođenja dijete
Teorija na kojoj se zasniva vodena dijeta je da, kad popiješ hladnu vodu, tijelo troši kalorije da bi je zagrijalo do temperature od 37 °C, pa pijući ledeno hladnu vodu kroz dan povećavate dnevnu potrošnju kalorija. Bitan učinak hladne vode je da, kad se pije prije obroka, dovodi do osjećaja sitosti, pa se smanjuje apetit i, naravno, unos hrane, a nema neugodnog osjećaja gladi. Vodena dijeta provodi se tako što se ispija hladna voda kroz cijeli dan, podijeljeno u osam ”doza”, prije i između obroka. Voda se mora piti u osam doza i nije dozvoljeno preskakati ili kasnije nadoknađivati propuštene količine vode (jer može imati štetne posljedice po zdravlje). Gazirana voda se ne preporučuje, niti je dozvoljeno zamijeniti vodu bilo kakvim drugim pićem. Kako bi vodena dijeta imala pravi učinak, moraš biti sigurna da je voda dovoljno hladna. Na taj način će tvoje tijelo morati sagorjeti više kalorija za zagrijavanje vode. Vodu drži u hladnjaku, ali izbjegavaj korištenje leda, jer bi mogla imati problema s grlom.
Preporuke i djelotvorne upute
Posljednjih godina pojavile su se preporuke da se vodena dijeta treba provoditi uz ograničenje unosa kalorija na 500 dnevno. Oni koji su poslušali ovakve savjete ozbiljno su narušili svoje zdravlje. Ako želiš smršavjeti uz vodenu dijetu, moraš biti svjesna da rezultati neće odmah biti vidljivi. S druge strane, neophodne su vježbe, kao i izbacivanje nekih jako kaloričnih namirnica, kao što su slatkiši, grickalice. Večera nakon 20 sati također se ne preporučuje. Ono što se pokazalo kao dosta djelotvorno u slučaju provođenja dijeta jest vođenje dnevnika mršavljenja. American Institute of Health je u svom šestomjesečnom istraživanju utvrdio da su osobe koje su vodile takav dnevnik mršavljenja izgubile u prosjeku sedam kilograma više od onih koji nisu vodili dnevnik. Poanta dnevnika mršavljenja je u tome da će osoba puno teže griješiti u provođenju dijete kad prati vlastiti napredak. Osim toga, često se pokazalo kako je u nekim trenucima bitna podrška osoba koje imaju sličan problem.
Režim prehrane Vodene dijete
- Doručak
Čaša vode, čaja ili prirodnog soka. Voće i sokove možete jesti i piti bez ograničenja.
- Tijekom prijepodneva
Čaša vode, čaja ili prirodnog soka. Par komada voća, po mogućnosti kombinirajte različite vrste. Ovisno o godišnjem dobu, najviše vode sadrže – jesen/zima: grožđe i limun; proljeće/ljeto: dinja i lubenica.
- Ručak
Čaša vode prije jela i čaj nakon jela. Jelovnik se sastoji od salate od sirovog povrća u količini po želji, s dodatkom octa, ulja, limuna i začina po želji. Dozvoljeno je jesti bilo koju vrstu sirovog i konzerviranog povrća: artičoke, celer, zelenu salatu, mrkvu, paprike, krastavce, luk, kukuruz, rajčica...
- Užina
Čaša vode, čaja ili prirodnog soka. Čaša mlijeka, ili jogurt, ili 30 g sira, ili 1 komad voća.
- Večera
Popij čašu vode prije i šalicu čaja nakon jela, 100 grama mesa (piletina, teletina) ili 150 grama ribe (oslić) ili jedno jaje s povrćem i voćem.
Važno: Pij barem osam čaša vode dnevno, a prehrana mora biti bogata namirnicama koje sadrže puno vode, kao što su voće i povrće.